« powrót do listy artykułów

Specyfika przebiegu ,,francuskiego pierzenia" u dużych papug

Dodano: 13:36:53 05-07-2011

Ptasi polyomawirus (budgerigar fledgling disease virus - BFDV) należy do DNA wirusów, został zakwalifikowany jako polyomawirus. Wirusy te są przyczyną zachorowalności i śmiertelności w ptasich wolierach i ogrodach zoologicznych. Najbardziej są rozpowszechnione wśród papużek falistych, u których wywołują chorobę opierzających się papużek falistych(budgerigar fledgling disease - BFD). Obraz chorobowy określany jest jako ,,francuskie pierzenie", a papugi z takimi objawami jako ,,wyścigowe”. Znamiona te wynikają z zaburzeń upierzenia powodowanych często nie tylko przez polyomawirusy, ale także przez cirkowirusy. Mimo, że zarażenie BFDV dotyczy wszystkich gatunków papug (także drobiu grzebiącego) obraz kliniczny znacznie różni się między sobą. Objawy obserwowane u papużek falistych są bardzo charakterystyczne, natomiast u duych papug możemy wogóle nie obserwować zmian upierzenia. Przebieg choroby zależy od gatunku, wieku oraz stanu układu immunologicznego ptaków. Najbardziej wrażliwymi na zakażenie są: papużki faliste, ary, konury, nierozłączki i aleksandretty obrożne. O wiele rzadziej choroba ta jest notowana u nimf i amazonek. Młode papugi są bardziej podatne na zakażenie ze względu na słaby rozwój układu immunologicznego. Czas inkubacji wynosi od około 1 do 2 tygodni. U papużek falistych obserwuje się wysoką śmiertelność (nawet do 100% jeśli wirus pierwszy raz pojawia się w nowym stadzie) pomiędzy 15 a 19 dniem życia, natomiast amazonki (należące do dużych papug) wykazują objawy choroby pomiędzy 20 a 56 dniem życia. Nie można zapominać, że wiele ptaków jest zakażonych podklinicznie i sieje wirusa w wydzielinach z dróg oddechowych i z kałomoczem. BFDV może się także namnażać w mieszkach piór i w ten sposób jest przenoszony za pomocą pudru piórowego. Bezobjawowo zakażone ptaki lęgną przetrwale zainfekowanemłode, w ten sposób przyczyniając się do rozsiewania wirusa. Co ciekawe zaobserwowano, że im starsze ptaki ulegają zakażeniu tym krótszy jest okres siewstwa wirusa. Udowodniono, że infekcja BFDV niekoniecznie musi manifestować się wystąpieniem objawów chorobowych. Najczęściej zakażeniu ulegają młode ptaki, amazonki niebieskoczelne przeważnie zakażają się do 14 tygodnia życia, a śmierć ptaków następuje do 48 godzin od pojawienia się objawów chorobowych. U dorosłych osobników znacząca wiekszość infekcji przebiega w formie bezobjawowej. Ptaki te mogą siać wirusa, ale nigdy nie wykazują objawów chorobowych.

Jeśli duże papugi takie jak żako (Psittacus erithacus), Amazonka niebieskoczelna (Amazona aestiva), czy ara zielonoskrzydła (Ara chloroptera) nie wykazują specyficznych objawów to kiedy należy podejrzewać zakażenie ptasim polyomawirusem? Nie możemy się sugerować objawami klinicznymi, gdyż są one bardzo niespecyficzne. Najcześciej pojawiają się apatia, biegunka, osłabienie oraz niechęć do pobierania pokarmu. Badaniem klinicznym stwierdza się powiększony obrys brzucha, rzadko dystroficzne lotki, sterówki i zmieniony dziób oraz odwodnienie, zanieczyszczenie sterówek i pokryw podogonowych białymi złogami kwasu moczowego. Bardziej charakterystyczne są wyniki badania sekcyjnego, które najczęściej przedstawiają się nastepująco: wodobrzusze, powiększona wątroba z jasnymi ogniskami, znacznie powiększona śledziona, powiększone blade nerki, wybroczyny w ośrodkowym układzie nerwowym, płyn w worku osierdziowym, wybroczyny pod nasierdziem, obrzęk płuc, liczne wybroczyny w mięśniach szkieletowych oraz skórze. Pomimo, że obecność amfofilnych ciałek wtrętowych w jądrach hepatocytów sugeruje BFD, nie można jednak zapominać, iż w przypadku ostrego przebiegu choroby ciałka takie mogą nie zdążyć się wytworzyć.

Jest wiele badań dodatkowych umożliwiających wykrycie zakażenia BFDV. Różnią się one pod względem przydatności i praktyczności wykorzystania. Testem z wyboru cieszącym się coraz większą popularnością jest PCR (Reakcja Łańcuchowa Polimerazy). Pozwala ona na wykrycie niewielkiej ilości DNA wirusa. Czułość w tym przypadku jest jednocześnie największą zaletą jak i słabością tej metody, gdyż nawet niewielkie zanieczyszczenie próbki podczas badania w laboratorium, daje fałszywie dodatnie wyniki.gabinet weterynaryjny

Gabinet weterynaryjny PAZUR

tel. 793 719 016, 794 510 900

email: kontakt@pazur.com.pl

ul. Berlinga 1/26 Olsztyn

PON-PT od 12:00 do 19:00

SOBOTA od 11:00 do 15:00