zobacz również
temat: Odżywianie kotów będących w stanie krytycznym
- autor: Joanna Adamiak
- 31 października, 2022
- 11:41
MÓJ PIES- ATOPIK
MÓJ PIES- ATOPIK
Atopia jest chorobą nieuleczalną. Atopię możemy kontrolować. Z atopią należy nauczyć się żyć i będzie to wymagało zaangażowania ze strony Właścicieli. Niezależnie od tego na co zwierzę jest uczulone, po osiągnięciu stanu remisji (brak objawów chorobowych), dążymy do jak najmniejszej ekspozycji pacjenta na potencjalne alergeny. Na tym właśnie będziemy opierać dalsze leczenie psa-atopika.
Regularne zabezpieczenie przeciwko pasożytom zewnętrznym- pchły, ich ślina uważana jest za jeden z najsilniejszy alergenów. W przypadku skóry atopowej (czyli takiej, której funkcja ochronna/barierowa jest zaburzona) należałoby rozważyć formę tabletek- Bravecto/Simparica/Nexgard, aby zminimalizować ilość substancji podawanych na podrażnioną stanem zapalnym skórę. Dodatkowo, w sezonie grzewczym należy zredukować populację roztoczy kurzu domowego- regularne sprzątanie, pranie posłania etc. (dodatkowo unikanie „ostrej chemii czyszczącej”, odświeżaczy powietrza etc)
Wprowadzenie diety eliminacyjnej- każdy pies z podejrzeniem atopii powinien zostać sprawdzony pod kątem alergenów pokarmowych. Dieta hypoalergiczna lub dieta oparta na jednym, często nietypowym źródle białka, bezzbożowa. Pies będący na diecie nie może przyjmować ŻADNYCH innych pokarmów (przekąsek ze stołu, komercyjnych smaczków o niewiadomym składzie).Właściwa pielęgnacja skóry- używanie właściwych produktów uwzględniając obecny stan skóry i jej potrzeby: łagodzący świąd, nawilżający Dermalay oatmeal; przeciwgrzybiczy, przeciwbakteryjny Malaseb/Malacetic; Limeplus- przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwpasożytniczo. Dostępne w postaci szamponów ale także aerozoli (np do zmian na niewielkiej powierzchni, w przestrzeniach miedzypalcowych etc), chusteczek. Bakterie, grzyby, pasożyty- ich nadmierne namnożenie może być czynnikiem wyzwalającym jak i konsekwencją nawrotu atopowego zapalenia skóry.
Bardzo istotna jest systematyczność i technika kąpieli.„Wspomaganie skóry od środka”- preparat Redonyl/Vetoskin/Efaolie; efekt po ok 3 tyg kuracji, stosowane przez 3 miesiące, 1 miesiąc przerwy.Stosowanie leków przeciwświądowych/przeciwzaplanych- Apoquel, prednizolon, cyklosporyna, Cytopoint- w najniższej skutecznej dawce, wydłużając odstępy między podaniami. Miejscowo lub ogólnie.Bardzo ważnym jest aby Właściciel w porę zauważył moment zaostrzenia się procesu chorobowego- im szybsza interwencja, tym mniejsza skala powikłań, tym mniej agresywne leczenie.
W dalszej perspektywie, jeżeli Właściciel podejmie taką decyzje lub będziemy mieć problem z utrzymaniem choroby w ryzach można wykonać testy- test śródskórny, testy serologiczne- mogące wykazać alergeny na które musimy zwrócić szczególną uwagę i skupić na nich nasze działania prewencyjne.